Najczęściej Zadawane Pytania

 

Kilka pytań, z którymi gitarzyści zwracają się do Yankee:

 

1. Jak dobrać odpowiedni zasilacz do posiadanych efektów?

 

Nasz cel: każdy z efektów ma mieć zapewniony dopływ prądu o odpowiednim napięciu oraz natężeniu.

 

Aby to osiągnąć, musimy zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób są zasilane nasze efekty. Informacja taka znajduje się w instrukcji obsługi efektu, a także najczęściej na obudowie. Często w instrukcji zapisany jest także pobór prądu, jaki charakteryzuje dany efekt – jest on na ogół wyrażony w mili-amperach (mA).

 

Na podstawie tej wiedzy dobieramy zasilacz z odpowiednią liczbą wyjść dla naszych efektów.

Przykład – mamy następujące efekty:

 

Tuner Bossa TU-2

Boss EQ GE-7

FULLTONE FULLDRIVE 2 Mosfet

Dunlop Jimi Hendrix Wah

Digitech Whammy

 

Wiemy, że cztery pierwsze wymagają prądu stalego DC o napięciu 9V. Na żadnym z tych efektów nie ma informacji, że wymaga bardzo dużego prądu. Wiemy więc, że potrzebujemy na pewno 4 wyjścia 9V DC.

Wiemy również, że DigitechWhammy wymaga zasilania prądem zmiennym o napięciu 9V AC.

Jaki zatem zasilacz? Do czterech pierwszych efektów wystarczłby Ps 9/700, gdyż ma akurat cztery wtyczki. Jednak aby zasilić także Digitech’a, trzeba spojrzeć już na Ps M12, który oprócz pięciu wyjść 9V DC ma również wyjścia prądu zmiennego (w tym 9V AC o możliwościach prądowych – 2000mA).

 

2. Jak zasilać efekty jednocześnie przed wzmacniaczem i w pętli?

 

W przypadku gdy część efektów jest przed wzmacniaczem, a inne w pętli, trzeba pamiętać, aby źródła ich zasilania były odseparowane. Z pewnością zbliżoną do 100% można uznać, że w przypadku podłączenia ich bez separacji stworzy się tzw. pętla mas i powstaną zakłócenia, a nawet może dojść do zniszczenia efektu.

 

Odseparowane sekcje mają zasilacze PS M0, M1, M12 oraz M2.

 

3. Jak podłączyć jeden efekt na 18 V do zasilacza Ps M1?

 

Aby podłączyć jeden efekt na 18V prądu stałego, trzeba dokupić u nas odpowiednią przejściówkę sumującą prąd z dwóch wyjść. Dwie wtyczki tej przejściówki podłaczamy do dwóch wyjść (koniecznie z różnych sekcji), a na trzeciej wtyczce otrzymujemy 18V DC. W przypadku takiego podłączenia, dalej można używać jedynie pozostałych wyjść jednej sekcji. Cztery wyjścia, które zostały wolne w drugiej sekcji, muszą pozostać wolne.

 

4. Twoje pytanie…

 

jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie napisz: info@yankee.com.pl